środa, 30 stycznia 2013

Polska dla Polaków? Wszystkich?


"Rzeczpospolita": Polskie biedadzieci

dzisiaj, 06:26
Fot. Marek Krzakała/AG Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie lub nędzy. 132 tys. rodziców, którym w tym roku urodzi się dziecko, otrzyma z tego tytułu dodatek socjalny wypłacany najuboższym – informuje "Rzeczpospolita", powołując się na prognozy resortu pracy.
Fot. Marek Krzakała/AG
W 2013 r. urodzi się w naszym kraju ok. 390 tys. dzieci. Blisko 35 proc. z nich przyjdzie na świat w rodzinach, w których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 539 zł. To poziom pozwalający zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby życiowe. Tzw. minimum egzystencji, wynosi ok. 500 zł na osobę. Jednorazowy dodatek socjalny to obecnie 1000 zł.
Osoby zajmujące się w gminach pomocą rodzinom wyliczają, że aby te najbiedniejsze przeżyły, trzeba je wspomagać w podstawowych rzeczach: zakupie odzieży, podręczników czy opału.

To dzieci i ich młodzi rodzice płacą najwyższą cenę za polską transformację. Dowodzą tego dane GUS. W powtarzanych co roku badaniach widać prawidłowość: skrajnym ubóstwem najbardziej zagrożone są młode rodziny, zwłaszcza wielodzietne.
(GK)

     Najsmutniejsze jest to, że nie zanosi się na poprawę ich sytuacji. Wzrasta bezrobocie. To nie patologia a brak pracy powiększa granice niedoli wielu Polaków. Przykro pomyśleć, jaka czeka ich przyszłość. 
     Nowe miejsca pracy w Polsce potrzebne "od zaraz". Rządzący"geniusze" powinni też wziąć pod uwagę, że podniesienie wieku emerytalnego nawet do 100 lat, nie zwiększy ilości osób płacących składki rentowe. Zwiększy się tylko bezrobocie wśród młodych ludzi. http://tiny.pl/h1mg8 
     Już ubyło w Polsce kilka milionów młodych Polaków (dokładnych danych brak), choć nie było wojny ani pandemii. Wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy i chleba. Wielu już nie wróci. Wielka strata dla Polski, korzyść dla krajów przyjmujących ludzi zdatnych do pracy, bez nakładów na ich wychowanie i edukację.  
Quo vadis Poloniae? 

3 komentarze:

 1. Właśnie o take Polske Bolek skakał motorowkom bez płot. Od dłuższego czasu odnoszę wrażenie, że to nie Polacy rządzą Polską.

  OdpowiedzUsuń
 2. Polacy, Polacy. Gdyby rządzili Niemcy, Szwedzi, Żydzi, Francuzi Polska nie byłaby taka zapyziała. Polak potrafi, źle rządzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy żeby PO nie rządziła a będą polskie dzieci miały lepiej. Ich rodzice też.

   Usuń