czwartek, 17 stycznia 2019

Styczeń. Miesiąc rocznic

HISTORIA.org.pl – historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i recenzje historyczne Skopiowane

Kalendarium historyczne. Zobacz najważniejsze rocznice historyczne
Styczeń
1 stycznia
W Kozienicach urodził się Zygmunt Stary, syn Kazimierza Jagiellończyka. Wielki książę litewski i król Polski. Okres jego panowania określany jest jako złoty wiek w Polsce.
2 stycznia
Stefan Czarniecki został hetmanem polnym koronnym. Uważany za jednego z polskich bohaterów narodowych. Mistrz wojny podjazdowej, którą z powodzeniem zastosował podczas potopu szwedzkiego.
3 stycznia
Na mocy rozejmu w Dywilinie Rzeczpospolita osiągnęła powierzchnię 990 tys. km², co stanowiło największy obszar jaki RP zajmowała w swojej historii. Od Poznania po Smoleńsk, od Dorpatu po Kamieniec. Byliśmy wtedy prawdziwym imperium.
4 stycznia
W klinice w Łodzi prof. Jan Moll podjął pierwszą w Polsce, nieudaną próbę przeszczepienia serca.
5 stycznia
Hospodar mołdawski Roman I złożył hołd lenny Jadwidze Andegaweńskiej i Władysławowi Jagielle.
6 stycznia
Powstańcy wielkopolscy odnieśli zwycięstwo w bitwie o Ławicę. Zdobyty w trakcie walk sprzęt był jednym z największych łupów wojennych w historii polskiego oręża.
7 stycznia
Wojska polsko-litewskie pod komendą Macieja Dębińskiego i Jerzego Farensbacha odniosły miażdżące zwycięstwo nad Szwedami w bitwie pod Kiesią.
8 stycznia
Odbyła się premiera pierwszego polskiego powojennego filmu fabularnego „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Film oparty jest na historii polskiego muzyka, który opowiada o swojej działalności na terenie okupowanej Warszawy.
9 stycznia
‪Polskie skrzydła nad Niemcami. Powstańcy wielkopolscy dokonali nalotu bombowego na niemieckie lotnisko we Frankfurcie nad Odrą‬. Był to pierwszy w dziejach atak polskich sił powietrznych zakończony sukcesem.
13 stycznia
Karol Wojtyła został nominowany na arcybiskupa krakowskiego.
16 stycznia
W Szostakowie urodził się Romuald Traugutt. Polski generał, dyktator powstania styczniowego.
19 stycznia
Powołano Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
21 stycznia
Józef Piłsudski wydał rozkaz, na mocy którego powstańcy styczniowi uzyskali status żołnierzy Wojska Polskiego. Przysługiwała im m.in. stała pensja i prawo do noszenia fioletowych mundurów. Cieszyli się ogromnym uznaniem społecznym.
22 stycznia
W Warszawie urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Zginął w powstaniu warszawskim.
27 stycznia
Wojska pod wodzą Konstantego Ostrogskiego w bitwie pod Olszanicą pokonały Tatarów, gdzie miały im zadać 40 tys. strat i uwalniając z jasyru 80 tys. jeńców.
28 stycznia
Sejm przyjął akt konfederacji warszawskiej. Będący początkiem prawnych gwarancji wolności religijnej na świecie. Akt gwarantował pokój między różnymi wyznaniami i zapewniał innowiercom równouprawnienie z katolikami oraz opiekę państwa „A iż w Rzeczypospolitej naszej jest różnorodność niemała z strony wiary krześcijańskiej, zabiegając temu, aby się z tej przyczyny miedzy ludźmi rozruchy jakie szkodliwe nie wszczęły, które po inszych królestwach jaśnie widziemy, obiecujemy to sobie spólnie za nas i za potomki nasze na wieczne czasy pod obowiązkiem przysięgi, pod wiarą, czcią i sumnieniem naszym, iż którzy jestechmy różni w wierze, pokój miedzy sobą zachować, a dla różnej wiary i odmiany w Kościelech krwie nie przelewać ani się penować odsądzeniem majętności, poczciwością, więzieniem i wywołaniem i zwierzchności żadnej ani urzędowi do takowego progressu żadnym sposobem nie pomagać.”
29 stycznia
W Broniszowie Tarnowskim urodził się Karol Olszewski. Wraz z Zygmuntem Wróblewskim dokonał pierwszego na świecie skroplenia tlenu i azotu. Trzykrotnie zgłaszany do Nagrody Nobla.
30 stycznia
Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski oraz Jeremi Wiśniowiecki pokonali pod Ochmatowem liczniejsze siły tatarskie Tuhaj-beja.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

PS . Bardzo ciekawe. A mogłoby być jeszcze ciekawsze, gdyby daty posiadały rok wydarzenia i było ich więcej. Np. rocznica Powstania Styczniowego, wyzwolenia Warszawy i innych polskich miast, czy setna rocznica czeskiej napaści na polskie Zaolzie i zbrodni dokonanych na polskich żołnierzach (jeńcach) oraz na ludności cywilnej. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza