środa, 13 czerwca 2018

ReferenDudum? Komu potrzebne?

http://natemat.pl/240575,andrzej-duda-i-lamanie-konstytucji-powstal-spis-zlamanych-przepisow
 1. Trzy lata temu nowo obrany w wyborach, pan Prezydent RP przysięgał na Konstytucję RP, dodając przy tym: - Tak mi dopomóż Bóg! Teraz raczy nie zważać na fakt, że została przyjęta właśnie po referendum w którym poparła ją większość głosujących Polaków. Że była wynikiem sześcioletnich prac wielu wybitnych ludzi i dobrym kompromisem popartym także przez stronę kościelną. 
 2. Zatem, po co to wszystko, ten pośpiech i te niedorzeczne pytania, zamiast przestrzegania obowiązującej Konstytucji?
 3.  1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
 4. 2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
 5. 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
 6. 4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
 7. 5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
 8. 6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
 9. 7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa
  Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
 10. 8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
 11. 9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
 12. 10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 13. 11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
 14. 12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
 15. 13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
 16. 14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 17. 15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
     PS. Sam termin tego kosztownego referendum w dniu Święta Niepodległości,  to kpiny z 
Polaków, przynajmniej wszystkich logicznie myślących. Bardziej sensownymi byłyby pytania dotyczące np. in vitro, renegocjacji konkordatu zawartego przez odwołany przez Sejm rząd pani premier Suchockiej, itp. Znów będą zmarnowane pieniądze polskiego podatnika, a frekwencja będzie raczej niziutka. Chyba, że doszłoby jeszcze pytanie dotyczące możliwości impeachmentu prezydenta. Kto wie? Może byłoby więcej głosujących? A w ogóle jest potrzebne jak zającowi dzwonek.
Więcej nie dodam, bo dzieci mogłyby przeczytać.

Wypowiedzi kompetentnych osób na temat tego czegoś co ma być w projekcie nowej Konstytucji, są miażdżące: 

GIERTYCH PODSUMOWAŁ, JAK DUDA ŁAMIE KONSTYTUCJĘ. „OPINIĘ ROBIĘ ZA DARMO, PORUSZONY PANA NIEWIEDZĄ” - http://polityczek.pl/uncategorised/7670-giertych-podsumowal-jak-duda-lamie-konstytucje-opinie-robie-za-darmo-poruszony-pana-niewiedza
Leszek Miller: Czytać i rozumieć  https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/leszek-miller-czytac-i-rozumiec-aa-oGjE-PRBd-PNJw.html

8 komentarzy:

 1. Jeszcze o jednym pytaniu zapomnieli. CZY JESTEŚ ZA TYM, ŻEBY POLSKA WYGRAŁA NA MUNDIALU?

  OdpowiedzUsuń
 2. A na temat aborcji to boją się spytać. Wynik z góry wiadomy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy chcesz być piękny, młody i bogaty? Im już całkiem odbiło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znów słabiutki wpisik towarzyszu. Co przeczytacie to powielacie a szczególnie z "kompetentnego" Onetu.
  Andrzej Tomczyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś nie jest prawdą? Czy może prawda niemiła? Towarzyszy radzę szukać w PiS. Jest ich tam niemało.

   Usuń
 5. Witam. Może jeszcze jedno pytanie na początku: na jaka dude jakakolwiek Konstytucja skoro się jej nie przestrzega.
  Wpadnij do nas do knajpy czasami, jesteś tam często cytowany- tak po starej znajomości :) Wychylimy po kuflu lub szklaneczce.

  https://knajpapodkrawatem.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za zaproszenie. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. PS. Odwiedziłem i chciałem zostawić komentarz. Pojawił się napis, ze mój jest za długi. Adres URL.

   Usuń