Jak poinformowała PAP Paulina Kaczmarek z Fundacji JiM, w kampanii bierze udział kilkanaście tysięcy osób z całej Polski. Przyłączyły się do niej szkoły, przedszkola, fundacje, stowarzyszenia, instytucje publiczne oraz firmy prywatne. Przez całą niedzielę w wielu miastach odbywać się będą niebieskie marsze, koncerty i zabawy zorganizowane przez rodziców dzieci z autyzmem z klubów JiM.
W Warszawie na niebiesko – na znak solidarności z osobami z autyzmem – oświetlony zostanie o godz. 20 m.in. Pałac Kultury i Nauki, siedziby resortów: edukacji i zdrowia, biuro Rzecznika Praw Dziecka i Złote Tarasy, w których wieczorem wystąpi wokalistka z autyzmem Paulina Chodkowska. Jej piosenka "Razem oswoić świat" oraz zrealizowany do niej spot z udziałem osób z autyzmem stały się hitem tegorocznej kampanii.

Punkty konsultacyjno–informacyjne w całym kraju

Nie tylko w Złotych Tarasach, ale również w 23 miejscach w Polsce otwarte zostaną punkty konsultacyjno–informacyjne, gdzie dyżurować będą osoby ze spektrum autyzmu i ich bliscy. Będzie w nich przekazywana wiedza na temat autyzmu – jego objawów, diagnozowania i miejsc, w których można szukać pomocy.
Dorośli ze spektrum autyzmu, którym poświęcona jest tegoroczna odsłona akcji "Polska na niebiesko", brali czynny udział w tworzeniu kampanii, m.in. wystąpili na plakatach i kartach kalendarza wydanego przez Fundację JiM. Należą oni do pierwszego w Polsce pokolenia osób, które w dzieciństwie miały zdiagnozowane zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Próbą opisania ich sytuacji był przygotowany przez Fundację "Raport dotyczący sytuacji młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce". Wynika z niego, że dwie trzecie ankietowanych osób z autyzmem, które pracują, nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie; 63 proc. mieszka z rodzicami, a 97 proc. uważa, że ich sytuacja na rynku pracy jest gorsza niż innych osób.
*********************************************************************************************
PS. Smutne to wszystko. Współczucie budzi widok dorosłych i starszych osób, chorych i niepełnosprawnych. Widok chorego dziecka nie jest mniej smutny. Medycyna też bywa bezradna w wielu sytuacjach. Tym bardziej nie jest w stanie pomóc zwykły człowiek, zwłaszcza jeśli nie zna powodu zachowań czy schorzeń. Starajmy się ich chociaż zrozumieć. 
    
Niestety, bywa i tak, że ludzie, niby przygotowani do zawodu pedagoga, potrafią być tak okrutni, nawet wobec dziecka dotkniętego tą straszną chorobą. Oto przykład: 
"Tylko jej syna nie wpuszczono na zakończenie roku szkolnego. Świadectwo dostał na korytarzu" - https://popularne.online/chore-dziecko-wyproszone/?utm_source=Facebook&utm_medium=cpm&utm_campaign=special_soft