środa, 10 kwietnia 2019

148 batów i niemal 40 lat w więzieniu. Za to, że pokojowo broni praw kobiet w Iranie.


148 batów i niemal 40 lat więzienia. Taką straszliwą karę poniesie Nasrin Sotoudeh za to, że pokojowo broni praw kobiet w Iranie. Ale możemy jej pomóc, nagłaśniając ten horror.Nakłońmy kraje grupy G7, by dyplomacją i sankcjami wymusiły uwolnienie Nasrin i powstrzymały prześladowania innych kobiet na całym świecie. Podpisz petycję, a Avaaz w porozumieniu ze sprzymierzeńcami Nasrin z państw grupy G7 dostarczy ją kluczowym przywódcom!
PODPISZ TERAZ
List od Avaaz

Przyjaciele i Przyjaciółki!

Nasrin Sotoudeh otrzyma 148 batów i spędzi niemal 40 lat w więzieniu.Taką straszliwą karę poniesie za to, że pokojowo broni praw kobiet w Iranie.

Trudno nawet wyobrazić sobie ból i cierpienie, jakie ją czeka, ale nasze głosy mogą sprawić, że o tym horrorze usłyszy cały świat. Możemy pomóc zwrócić wolność Nasrin i innym kobietom w podobnej sytuacji.

Grupa G7 zaprosiła Nasrin, by pomogła tworzyć przepisy chroniące prawa kobiet – została jednak aresztowana w Iranie. Jeśli teraz nagłośnimy ten skandal, możemy skłonić najbogatsze kraje, by zażądały uwolnienia Nasrin – i innych obrończyń praw kobiet – wykorzystując dyplomatyczne i ekonomiczne środki nacisku, jakimi dysponują.

To może być sprawa, która zelektryzuje świat! Iranowi i Arabii Saudyjskiej, które notorycznie łamią prawa kobiet, zależy na wymianie handlowej z krajami grupy G7 takimi jak Francja i Niemcy, więc będą się liczyły z ich zdaniem. Jak najszybciej podpisz petycję, a Avaaz we współpracy ze sprzymierzeńcami Nasrin z grupy G7 złoży ją bezpośrednio na ręce obradujących przywódców!

Kliknij i pomóż uwolnić Nasrin 

Nasrin podejmowała się zadań, na które nie odważyłoby się wiele innych prawniczek. Była adwokatką kilku kobiet aresztowanych po demonstracji przeciwko przymusowi noszenia hidżabu. Przed sądem broniła także dziennikarzy, znanych aktywistek, a nawet młodocianych zagrożonych karą śmierci.

Teraz spotka ją za to okrutna kara cielesna, a przez kilkadziesiąt lat będzie musiała milczeć – tylko dlatego, że broniła wartości, w które wierzy.

Nie tylko w Iranie zdarzają się takie sytuacje. Inna odważna obrończyni praw kobiet, Loujain al-Hathloul, została uwięziona w Arabii Saudyjskiej i grozi się jej torturami – ponieważ chciała, by kobietom wolno było prowadzić samochód! Tak Iran, jak i Arabia Saudyjska są uzależnione od relacji handlowych z najbogatszymi krajami świata. Dlatego nacisk ze strony krajów grupy G7 może wiele zdziałać. 
Jeśli nadamy tej sprawie wielki rozgłos, możemy przekonać kraje G7, by zażądały od Iranu uwolnienia Nasrin oraz by zobowiązały się podnosić kwestię praw kobiet na każdym spotkaniu z przedstawicielami krajów, które te prawa depczą. W ten sposób możemy położyć kres bezkarności tych, którzy zgotowali kobietom takie piekło. Zróbmy to razem! Podpisz petycję i udostępnij ją wszystkim znajomym!

Kliknij i pomóż uwolnić Nasrin 
Iran sądzi, że może skazać Nasrin na dowolnie surową karę, bo świat się o nią nie upomni. Ale to właśnie zadanie dla naszej społeczności! 6 lat temu pomogliśmy ocalić życie Sakineh Ashtiani, skazanej w Iranie na ukamienowanie za cudzołóstwo. Dziś znów możemy zwyciężyć. Tym razem robimy to nie tylko dla ratowania Nasrin, ale także po to, by pokazać, że prawa kobiet muszą być bezwzględnie przestrzegane na całym świecie.

Z nadzieją i determinacją,

Rewan, Bert, Mélanie, Ricken, Muriel i Rosa wraz z całym zespołem Avaaz

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Wysokie Obcasy: 38 lat więzienia i 148 batów? To kara za obronę praw człowieka, jaką może dostać w Iranie aktywistka Nasrin Sotoudeh http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,24541034,38-lat-wiezienia-i-148-batow-to-kara-za-obrone-praw-czlowieka.html

Tygodnik Powszechny: Obrońcy za kratkami https://www.tygodnikpowszechny.pl/obroncy-za-kratkami-158025

W języku angielskim:

The Guardian: Irańska obrończyni praw człowieka Nasrin Sotoudeh skazana na 38 lat więzienia
https://www.theguardian.com/world/2019/mar/11/human-rights-lawyer-nasrin-sotoudeh-jailed-for-38-years-in-iran

Al Jazeera: Wyrok na irańską prawniczkę Sotoudeh jest „oburzający”, twierdzi Amnesty International
https://www.aljazeera.com/news/2019/03/amnesty-sentencing-iran-lawyer-sotoudeh-outrageous-190312102532646.html

BBC: Irańska prawniczka i obrończyni praw człowieka Nasrin Sotoudeh skazana na 38 lat więzienia
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-47531312

Center for Human Rights in Iran: Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Obrony UE potępia skazanie Nasrin Sotoudeh
https://iranhumanrights.org/2019/03/eu-foreign-and-defence-ministry-condemns-conviction-of-nasrin-so...

France diplomatie: „Feministyczna polityka zagraniczna” – felieton Jean-Yvesa Le Driana and Marlène Schiappy z 8 marca br.

https://www.diplomatie.gouv.fr/en/french-foreign-policy/human-rights/events/article/feminist-foreign...

Avaaz to 51-milionowa globalna społeczność, która pracuje nad tym, by przekonania i poglądy ludzi na całym świecie kształtowały globalne decyzje. („Avaaz” w wielu językach oznacza „głos” lub „pieśń”). Członkowie i członkinie Avaaz pochodzą ze wszystkich krajów na ziemi, a nasz zespół pracuje w 18 państwach i na 6 kontynentach, w 17 językach. Przeczytaj o największych kampaniach Avaaz tutaj, obserwuj nas na Facebooku lub Twitterze.
Jesteś częścią ruchu Avaaz i otrzymujesz od nas wiadomości od momentu dołączenia do naszej kampanii „Community Petitions Site” w dniu 2015-12-13 za pomocą tego adresu e-mail: probus@autograf.pl. Aby nasze wiadomości nie trafiały do spamu, dodaj avaaz@avaaz.org do Twojej listy kontaktów. Jeśli chcesz zmienić swój adres e-mail, język otrzymywanych wiadomości lub inne dane, napisz do nas, lub po prostuzrezygnuj z subskrypcji.


Aby skontaktować się z Avaaz, prosimy nie odpowiadać na ten e-mail. Zamiast tego prosimy skontaktować się z nami przez www.avaaz.org/pl/contact lub pod telefonem +1-888- 922-8229 (USA).

4 komentarze:

 1. Niedorzeczne. Gdy idę do lasu muszę się liczyć z tym, że mogę kleszcza złapać, gdy chodzę z gołą głową zimą powinnam wiedzieć że zlapię katar, a ta kobieta robiąc to co zrobiła musiała się spodziewać takich konsekwencji swego czynu. Wszelkiego rodzaju zbiórki są po to, żeby ktoś się szybko dorobił na głupocie innych.
  Mieliśmy zbiórkę W Internecie na nowy samochód dla kierowcy, który zderzył się z kolumną pani Szydło, a dzisiaj słyszymy że pieniądze nie dotarły do adresata i gdzieś przepadły niewiadomo kiedy i gdzie. Wielu ludzi robi dziś zbiórki i to zebranie jest jakaś modą chyba. Kto chcę niech wspiera, a aktywistki wszelkiej maści mają w tym swój interes by robić takie ruchy.
  Ponoć występuje takie powszechne myślenie, że tolerancja jest dziś na topie. Szkoda, że nie zawsze tam, gdzie być powinna. Inne narody, inne kraje i ludzie mają prawo żyć po swojemu, a zmiany nie mogą być Z dnia na dzień wprowadzane i to w sposób nieprzemyslany.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisałem o przekazywaniu pieniędzy, a prosiłem o podpisanie petycji. Oczywiście prosiłem ludzi dobrej woli.
   Dziekuję za komentarzz i pozdrawiam!

   Usuń
  2. To prawda że jedynie o podpis prosisz, ale znasz już moje zdanie☺
   Często spotykam się z wielkimi uniesieniami wobec kotka czy niedozywionym pieskiem, który czeka na pomoc i wsparcie, a ci sami ludzie odrzucają 500+ i pomstuja że jest to wyrzucanie pieniędzy podatnika, bo często bieda ta jest efektem patologii. To tak jakby nie wiedzieli z czego się bierze tą patologią i czy sami nie są tego zjawiska sprawcami. Zawsze ludzie słabsi, czy mniej uzdolnieni będą W społeczeństwie, a to nie oznacza wcale że są oni mniej ważni, czy nie godni naszej uwagi. Ludzie słabi popadają w kłopoty alkoholowe czy też inne, a to również wiąże z tym naszym podejściem wobec różnych ludzi, nie tylko tych z kręgu lekarzy, nauczycieli i sędziów. Niczym szczególnym ludzie te się nie różnią, bo patologie jak wiemy są również u jednych jak i drugich.
   Nie chciałam tyle pisac��, to miało być króciutko, więc teraz już tylko podziękuję i pozdrawiam ciepło, mimo zimna za oknem.

   Usuń
  3. Jak PiS dba o słabszych, pokazał np. swoim potraktowaniem niepełnosprawnych i ich matek w budynku sejmowym. PS. "PiS dba o maluczkich? PiS na wodę, fotomontaż!" - http://probus.blogspot.com/2018/04/pis-dba-o-maluczkich-pis-na-wode_16.html
   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

   Usuń