sobota, 1 września 2012

Trzeci agresor we wrześniu 1939 r.

     1 września mija kolejna rocznica agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. Oczywiście jest to we wszystkich podręcznikach historii. Przemilczano kiedyś "nóż w plecy" zadany Polsce 17.09.1939 r. Polsce przez armię sowiecką.
Słowaccy żołnierze przed pomnikiem T. Kościuszki. Plac św. Jana w Sanoku.


     Był też i trzeci agresor (chronologicznie drugi a nawet pierwszy - ex aequo z Niemcami, jeśli nie brać pod uwagę wcześniejszego bombardowania Wielunia  przez niemieckie lotnictwo) o którym niewiele niewielu wspomina. Podczas tajnych rozmów z Niemcami, które odbyły się 20-21 marca 1939 roku, słowacki rząd wyraził gotowość udziału w ataku na Polskę oraz zgodził się na wykorzystanie słowackich dróg i kolei do przerzutu niemieckich wojsk przez swoje terytorium.
     Także mogły Niemcy korzystać z lotnisk słowackich podczas ataku na Polskę. Wydatnie poprawiało to sytuację strategiczną wojsk niemieckich przed atakiem na Polskę, za to zmuszało polskie dowództwo do większego rozproszenia sił i rozciągnięcia linii obrony.
Komancza 1939 onet.1.09.2010.jpg
Słowacko-niemieckie braterstwo broni. Komańcza 1939 r.

      Niemcy w planie "Fall Weiss" zaplanowali wykonanie  manewru okrążającego na wschód od Wisły. W tym celu zgrupowali  lotnictwo oraz znaczną część wchodzącej w skład Grupy Armii Południe rozlokowanej na terenie Czech oraz Słowacji - dowódca gen. płk.List.1 września sprzymierzone wojska zaatakowały wspólnie Polskę.
     1 września wojska słowackie w sile trzech dywizji (ok.50 tys. żołnierzy) uderzyły na Polskę. Podobnie jak Niemcy, bez uprzedniego wypowiedzenia wojny. Wspierane były przez lotnictwo w sile dwóch dywizjonów myśliwskich i jednego rozpoznawczego. Udział brały też mniejsze oddziały oraz pociąg pancerny.
     W wyniku ich działań Polska utraciła ok. 770 kilometrów kwadr. na rzecz Słowacji. Częściowo były to tereny sporne miedzy obu państwami.
Żołnierze słowaccy dekorowani przez gen. Catlosa po kampanii w Polsce.
     W czasie całej kampanii wrześniowej straty armii słowackiej w Polsce wyniosły 18 zabitych, 46 rannych i 11 zaginionych. Do niewoli słowackiej dostało się ok. 1350  polskich żołnierzy. W styczniu 1940 około 1200 z nich władze Słowacji przekazały Niemcom oraz Sowietom, pozostałych uwięziono w obozie w Lest. 
      Po zakończeniu kampanii wrześniowej Hitler wysłał list gratulacyjny na ręce prezydenta Słowacji oraz odznaczył Żelaznymi Krzyżami kilku funkcjonariuszy państwa słowackiego, w tym gen. Catlosa dowodzącego wojskami słowackimi przeciw Polsce. W Zakopanem wojska słowackie odbyły defiladę a 5 października w Popradzie "paradę zwycięstwa".
     Po działaniach wojennych kolejnymi aktami kolaboracji z Hitlerem przez władze słowackie było wyłapywanie polskich żołnierzy i kurierów przedzierających się na zachód. Byli przekazywani Niemcom i umieszczani w obozach jenieckich na terytorium Słowacji.   

15 komentarzy:

 1. Mało znany epizod w dziejach Polski. Na lekcjach religii o tym nie mówią, a ilość lekcji historii w szkołach średnich ogranicza się. Dodając do tego kretyński pomysł z Gimnazjami, mamy opłakany obraz obecnej edukacji. Wczoraj, na Filmboxie oglądałem film (4 godz.) o dojściu Hitlera do władzy. Dostrzegłem wiele analogii z dochodzeniem do władzy prymitywnych solidaruchów. Zasadnicza różnica była taka, że Hitler zwalczał Żydów, a w Polsce, to Żydzi uszczęśliwili nas pejsatą "wolnością i demokracją". Zastanawiam się, kiedy Polacy zmądrzeją i przepędzą na zbitą buzię tych sługusów semickiego kapitału.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CHORY NA NIENAWIŚĆ . TO CZĘSTY PRZYPADEK W POLSCE, NIESTETY

   Usuń
 2. Probusie nie rozumiem po co wyciągasz takie ciekawostki? było, minęło....już mieliśmy Kaczyńskich którzy rozdrapywali rany i czynili z nich broń polityczną...- SLD wnioskuje o zlikwidowanie IPN i akurat jestem za- zostawmy wreszcie za sobą teczki SB a to młodsza historia , zostawmy rozliczanie czy Powstanie Warszawskie było słuszne, zostawmy czy Jaruzelski miał rację wprowadzając stan wojenny- nauczmy się żyć! mamy piękną i bogatą historię, ale nie rozdrapujmy wiecznie ran- bo jeśli w to wejdziemy będziemy latami słuchać o testamencie Lecha Kaczyńskiego człowieku Solidarności- do przodu Panowie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze że o tym pisze. Wiedziałeś o tym że Słowacy napadli razem z Niemcami? Ja dowiedziałam się teraz. BRAWO PROBUS! PISZ DALEJ!

   Usuń
  2. "Probusie, nie rozumiem, po co wyciągasz takie ciekawostki?" - ja myślę, że Ty niewiele rozumiesz, nie tylko to. Dlaczego ?? No bo jak można, istotny fakt historyczny, porównywać do żałosnych poczynań współczesnych extremistów i kacyków politycznych ?? To może zapomnijmy o faktach z 1920,1939, 1940, 1981 ?? Po co nam te daty ?? Pomyliły Ci się 2 elementy: szacunek dla historii swojego kraju z chorymi dążeniami współczesnych polskich politykierów .

   Usuń
  3. Nie zgadzam sie z Toba.
   Zlo powinno byc zawsze osadzone.
   Nigdy nie zgodze sie na chwalenie komunizmu i zaluje,
   ze w Polsce nie doszlo do lustracji.
   Nadal mamy chore panstwo - PRL -bis z aferzystami i chazarami.

   Usuń
 3. Niestety teraz musi być POprawność POlityczna rodem z szwabji i brukselki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piszemy o histori niedawnej.Musisz byc skurwialym komuchem.Tacy powinnin wisiec.Ale poczekaj...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaję fakty historyczne przez szacunek dla Polski i jej bohaterów. Twoje groźby mam tam gdzie i ciebie. I jeszcze jedno: inwektywy to argumenty hołoty.

   Usuń
  2. Specjalista od wieszania się odezwał? A zacząć od siebie, nie łaska?
   Polak i nie pisior.

   Usuń
 5. Dokładnie tak Probusie..;-) A Twój blog- to perełka. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze napisane! Był jeszcze czwarty agresor na IIRP. W "17 Tage des Feldzuges in Polen" Niemcy wychwalają wydatną aktywną pomoc Ukraińców zamieszkałych w Polsce w pokonaniu oporu Polaków. Kretyniuki, Schetyniuki, Siemieniuki, Kowaluki, Sycze znowu ściagneli do Polski 1 milion wrażych UPAdlinców banderaińców pustoszących Skarb IIIRP.

  OdpowiedzUsuń
 7. moze poczytajcie tez o udziale naszych bratankow Wegrow

  OdpowiedzUsuń