sobota, 22 września 2012

SLD: Nowa strategia dla Polski - rozwój zamiast stagnacji

[2012-09-20 19:29:13]

Leszek Miller (na zdjęciu) zaprezentował nowy program gospodarczy SLD. Przygotowywało go kilkudziesięciu ekonomistów, w tym prof. Grzegorz Kołodko. Program zakłada wzmocnienie roli państwa w gospodarce i rozwój sektora publicznego. Jego realizacja mogłaby umożliwić Polsce wzrost gospodarczy nawet do 7 proc. PKB.

Program „Nowa strategia dla Polski – rozwój zamiast stagnacji” ma być alternatywą dla poczynań koalicji rządowej PO-PSL. Rząd Donalda Tuska - zdaniem przewodniczącego SLD - zajmuje się obsługą kryzysu, a nie walką z kryzysem. Skutki tego są następujące: gasnący wzrost gospodarczy – w przyszłorocznym budżecie założono tylko 2,2 proc. PKB; narastające bezrobocie, które ma wynieść 13 proc., co oznacza ponad 2 mln osób bez pracy; malejąca dynamika inwestycji, wysoki poziom nierównowagi finansów państwa, gwałtowne pogorszenie kondycji wielu polskich przedsiębiorstw – rosnąca skala upadłości, zaległości finansowych i zatorów płatniczych.

W programie postuluje się utworzenie trzech dużych okręgów gospodarczych (okolice Łodzi, Trójmiasta i Krakowa), w których rozwijałby się przemysł maszynowy, elektromaszynowy, precyzyjny, samochodowy, elektroniczny, biotechnologiczny, farmaceutyczny, energetyki odnawialnej. W ten sposób powstałoby 500 tys. nowych miejsc pracy. Należy zlikwidować Ministerstwa Gospodarki, Skarbu Państwa oraz Polską Agencję Inwestycji Zagranicznych, a na ich miejsce powołać Ministerstwo Przedsiębiorczości. Priorytetem winien być rozwój eksportu. W pięciu największych miastach Rosji i Chin powinny być utworzone polskie agendy ekonomiczne. SLD opowiada się za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych oraz przywróceniem trzeciej, 40-procentowej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających. Tzw. umowy śmieciowe należy oskładkować, ale przedsiębiorcy, którzy zatrudniają swojego pierwszego lub drugiego pracownika, przez 18 miesięcy mogliby nie płacić składki ZUS. O przejściu na emeryturę powinien decydować staż pracy (kobiety – 35 lat, mężczyźni – 40 lat), a nie wiek. Konieczne też jest utworzenie publicznego Otwartego Funduszu Emerytalnego i obniżenie składki do 2 proc.

Polska nie musi być krajem stagnacji i zaprzepaszczanych szans. Może powrócić na szybką ścieżkę rozwoju, gdzie zawsze była, kiedy rządził Sojusz Lewicy Demokratycznej. Żeby nasz kraj się rozwijał, wzrost PKB musi wynosić co najmniej 5 proc. (...) Zawsze trzeba kłaść nacisk na rozwój. Gdy przejęliśmy kraj po Jerzym Buzku i Marianie Krzaklewskim, z zerowym wzrostem gospodarczym, ogłosiliśmy program 1-3-5: jednoprocentowy wzrost w pierwszym roku rządzenia, trzyprocentowy w drugim i pięcioprocentowy w trzecim. I tak się stało. Efekt obecnych rządów prawicy jest odwrotny: 5-3-2. I tylko patrzeć, jak znów będzie zero. Dlatego gdy słyszymy polityków PO i PSL, którzy nasze propozycje próbują zbagatelizować, nazywają anachronicznymi, nierealnymi, jesteśmy spokojni. My nie musimy używać epitetów. Za nami stoją fakty, za nimi morze ludzkiego nieszczęścia - napisał na swoim blogu Leszek Miller.

Nowa strategia dla Polski - rozwój zamiast stagnacji (kliknij)

fot. Wikimedia Commons                                                                Tomasz Kłusek

PS. 
http://lewica24.pl/analizy/1609-tylko-u-nas-program-gospodarczy-sld-rozwoj-zamiast-stagnacji.html (cz.I) 
http://lewica24.pl/analizy/1627-tylko-u-nas-program-gospodarczy-sld-rozwoj-zamiast-stagnacji.html (cz.II)
http://lewica24.pl/analizy/1628-tylko-u-nas-program-gospodarczy-sld-rozwoj-zamiast-stagnacji.htm  (cz.III)

16 komentarzy:

 1. A czy aby pan Miller wierzy w to co mówi i czy jego poplecznicy pozwolą mu na likwidację tylu intratnych fuch no i z tymi superregionami,czy wojewodowie i marszałkowie tez będą zlikwidowani no i te obiecywane likwidacje części sejmu i całej izby starców.No i na koniec,gdzie on to swoje TWA zainstaluje,czarno to widzę to jego jasnowidztwo.Prędzej go zeżrą swoi niż dopuszcza do zmarnowania tylu intratnych fuch i etatów.Pozdrawiam niedzielnie i słonecznie,koszmarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Również pozdrawiam!

   Usuń
  2. On już rządził. I wówczas takiej potrzeby nie widział! Za to cudnie upartyjnił państwo!!! Tylko po okazało się lepsze w tym zakresie. Cała reszta nie dorastała im do pięt.

   Usuń
  3. DO AUTORA WPISU Z 08.48!
   Bzdury piszesz. Państwo upolitycznił PiS i PO. Zobacz ile było administracji za SLD a ile jest teraz. Myśleć! Myśleć!

   Usuń
 2. Zbyt rozsądne, żeby znalazło uznanie w oczach wyborców, o mediach typu TVN i GW nie wspomnę. Polacy wolą oszustów oraz lenników Watykanu i żydowskiego kapitału.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że Polacy nie są narodem głupszym od innych. Niestety, zniechęceni są do udziału w wyborach (akurat to o mądrości nie świadczy). A niska frekwencja stwarza pożywkę dla wszelkiej maści cwaniaczków i nieudaczników, szukających w polityce łatwego sposobu nażycie. Chyba nie jest przypadkiem że przed wyborami pojawiają się komentarze zniechęcające do udziału w wyborach.

   Usuń
 3. I po co to ubliżanie gupku?????

  OdpowiedzUsuń
 4. No ale do wyborów pozostało jeszcze kilka latek wobec tego po co te harce z nominacjami i wojenkami podjazdowymi.Rozumiem Kaczyńskiego,kolejny raz chce wtopić na własne życzenie a ze skokami z trumnami jakoś nie wychodzi

  OdpowiedzUsuń
 5. No może i zaprezentował tylko jakoś milczkiem, bo PiS zupełnie to przykrył!- nie da się być kulturalnym między chamami- już nie ma dyskusji merytoycznej- jest okładanie się szczątkami ofiar katastrofy samolotowej-są tylko zwolennicy teorii wypadku i zamachu- są tylko Polacy i debile- vide lemingi- jedni optują za zamachem inni za wypadkiem-Jarek podzielił naród tylko po to żeby dostać władzę- a ja tego nie chcę!-naród jest silny jednością!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten PIS uwłaszczył na mieszkaniach miliony Polaków, SLD, postkomuna razem z agentami TW uwłaszczyło tylko swoich i taka jest różnica

   Usuń
  2. Szanowny Autorze wypowiedzi z godz. 10.15! PiS uwłaszczył cudzą własność. Ale przed wyborami obiecał wybudować 3 - 4 mln mieszkań. Wybudował? Nie wybudował! No to, PiS na rusztowania! Budować mieszkania!

   Usuń
 6. A przecież Sawicka tyle lat wcześniej mówiła ,że na Służbie Zdrowia można będzie zarobić.I co robi się kasiorę,do lekarza specjalisty czeka się już powyżej jednego roku,pracuje on w przychodniach i na sprzęcie ZOZów,przyjmuje jednego pacjenta z NFZ,10 prywatnie.Teraz prywatyzuje się szpitale,celowo je zadłużając,zyski pójdą teraz do kieszeni prezesów spółek,rad nadzorczych,a nie na leczenie.Zmienia się umowy o pracę pielęgniarkom na umowy śmieciowe,aby zarobić te same pieniądze pielęgniarka musi pracować 300 godzin miesięcznie.Bandytyzm w biały dzień w majestacie prawa.Rządzący stawiajcie ogrodzenia pod prądem ale własnych posesji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Emerytura [powinna być uzelażniona od wieku lub stażu pracy to chyba oczywiste. Proponowane 40 lat stażu, wielu Polaków może nie wypracować nigdy. Potrzebne jest też systematyczne tworzenie Rezerwy Demograficznej i likwidacja umów śmieciowych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Program bardzo rozsądny,człowiek by bezpiecznie żyć- musi mieć pracę i zabezpieczenie socjalne.Po to obywatele zawierają umowę z wybrańcami narodu,by Ci w ramach przyjętych zobowiązań skutecznie wywiązali się z obowiązków.Dotychczasowa praktyka prawicowych rządów wskazuje,że bardziej skupiają się nad zbawieniem duszy obywatela niż na jego materialnych potrzebach.Obywatel jest widziany tylko jako pesel i NIP podatkowy i to od urodzenia aż do śmierci.

  OdpowiedzUsuń
 9. to Kwaśniewski podpisał konkordat z Watykanem i karanie za posiadanie, a później SLD miało większość w parlamencie i był czas to wszystko naprawić, postkomuchom już dziękujemy, watahy was utylizują i po was będzie nowa lewica

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za konkordat, podziękowanie należy się pani premier Suchockiej i jej partii (teraz nazywa się inaczej). Za jego ratyfikację, podziękowanie należy się panu premierowi Buzkowi oraz rządzącej wówczas koalicji AWS - UW (teraz nazywają się inaczej). Do prezydenta Kwaśniewskiego można mieć pretensje, że nie skierował tego do Trybunału Konstytucyjnego. Zapewne chciał pozyskać życzliwość, a przynajmniej neutralność, KK przed referendum akcesyjnym do UE.

   Usuń