czwartek, 6 stycznia 2011

Tyle jest wart człowiek ile drugiemu pomoże

  Czy jest w Polsce jakiś publiczny szpital w którym nie ma sprzętu zakupionego przez WOŚP? W niedzielę Orkiestra "zagra" już po raz dziewiętnasty. Tysiące przeważnie młodziutkich ludzi, nie bacząc na warunki atmosferyczne, wyjdzie na ulice żeby zbierać datki na rzecz chorych dzieci. Spotykają się z dużą życzliwością ze strony wielu Polaków.
  Niestety, nie wszystkich. Widać to po zachowaniach i wypowiedziach niektórych ludzi, zwłaszcza na forach internetowych. Przeważnie takich którzy nikomu nie chcą pomagać. Nie wiedzą niektórzy że wspomagając WOŚP pomagają sobie i swoim bliskim.
 Dzięki WOŚP i wszystkim ludziom dobrej woli przez te lata zakupiono dużo sprzętu ratującego życie i zdrowie, najczęściej tych najmłodszych Polaków. Chyba w każdym mieście jeździ karetka posiadająca logo WOŚP.
 Komu to przeszkadza? Dlaczego WOŚP jest tak bezpardonowo atakowana? Dlaczego rozpowszechniane są bajeczki o milionowych zarobkach J. Owsiaka kosztem darczyńców i rzekomych przekrętach których zresztą nikt nigdy nie udowodnił?

  Otóż według sprawozdania finansowego WOŚP sprzed dwóch lat, wydano na wynagrodzenie (pensje + premie) swoich 20 pracowników 720 tys zł brutto w ciągu roku. Po podzieleniu tych  pieniędzy na 20 pracowników daje to "zawrotną" sumę średnio 3 tys zł brutto miesięcznie. Fundacja była już nieraz kontrolowana i nie stwierdzono żadnych nadużyć. Statut oraz rozliczenia WOŚP dostępne są w internecie.
  To jednak zacietrzewionym nie wystarcza. Oni i tak wiedzą "swoje". Jednak nie zdarzył się chyba jeszcze przypadek aby któryś z nich nosił, wraz z dokumentami, oświadczenie że nie chce być ratowanym przy użyciu sprzętu zakupionego przez WOŚP. Oczywiście nikt im tego nie życzy i oczywistym jest że należałoby im pomóc.
  Byłoby najlepiej żeby nikt nie musiał z tego korzystać. Żeby nie było wypadków i tragedii. Żeby wszystkie dzieci rodziły się zdrowe i we właściwym czasie.
  Tak jednak nie jest i przy marnej kondycji finansowej naszej służby zdrowia musimy pomagać sobie sami. Polak Polakowi, człowiek człowiekowi. Można pomóc różnymi sposobami: dając datek do skarbonki wolontariusza czy wolontariuszki, wysłać SMS-a, można odpisać 1% od podatku na rzecz WOŚP. Wkrótce będzie okazja gdy będziemy rozliczać się z podatków za rok ubiegły. Trzeba tylko chcieć a przynajmniej nie szkodzić tym którzy chcą.
  Tyle jest człowiek wart ile drugiemu pomoże!

PS. Oto rozliczenia WOŚP: http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczeniafinansow e

14 komentarzy:

 1. http://niewolnik.salon24.pl/

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to pierwszy dzisiaj komentarz pod którym można się podpisać. Niby wszyscy mają świadomość czym jest WOŚP. Ale tylko ci, którym działalność tej Orkiestry ratuje życie mogą mieć o tym wyobrażenie. Rzecz jasna nikomu nie życzę takiej świadomości.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.wosp.org.pl/fundacja/rozliczeniafinansow e

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł tego wpisu to wcale mądra sentencja, a rozwinieta tresc swietniee odzwierciedla idee Wielkiej Orkiestry . Brawo !

  OdpowiedzUsuń
 5. a najbardziej się to opłaca panu JO

  OdpowiedzUsuń
 6. Proponuję zapoznać się z ustawą "o zbiórkach publicznych". Jeszcze sprzed wojny ale wciąż aktualna. Wtedy możemy rozmawiać dalej. Poza tym w komentarzu z 10.01. podałem link do rozliczeń. Rozumnemu to powinno wystarczyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tyle jest wart człowiek ile drugiemu pomoże...cóż dodać-szlachetne i szczytne hasło.Ale tak właściwie,to Probus komu pomaga,pomagał? Tak go zachwalacie,ale jak na razie,to pamiętam go z różnych forum,gdzie niestrudzenie POmagał... opluwać Kaczyńskich i PiS! :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Pisanie czy mówienie prawdy o PiS czy o kimkolwiek innym nie jest opluwaniem. Chyba że prawda w oczy kole niektórych. Ale to nie moja wina.

  OdpowiedzUsuń
 9. POdobno prawda ma różne oblicza...dla was ma tylko jedno-te prawomyślne i propagandowo ukierunkowane,na niszczenie myslących inaczej i majacych odmienne POglądy,od waszych -jedynie słusznych...to już przerabialiśmy z Moskiewską "PRAWDĄ"...

  OdpowiedzUsuń
 10. Orkiestra zbiera juz pieniadze 20 lat. Tylko idiota moze myslec, ze pod rzadami roznych frakcji politycznych udaloby sie jednej osobie krasc pieniadze z fundacji. Szkoda, ze ci idioci najczesciej maja tyle lat co sama fundacja.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oby wszystkie fundacje były tak transparentne jak WOŚP. Rozliczają się publicznie w dniu zbiórki ile datków wpłynęło i jakie. Rozliczenia można znaleźć w internecie. Wyżej podałem linka.
  Dzięki za komentarz! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Pisz Probus, pisz. Może kiedyś dotrze do tych zakutych, zawistnych łbów, że zastanowią się czy inne fundacje zbierając wspólne, nie tylko nasze osobiste datki,wydają i rozliczają się tak jak Owsiak. Pozdrawiam. wdsk2.

  OdpowiedzUsuń