sobota, 8 stycznia 2011

Po pierwsze: gospodarka, panowie politycy!

  Jaki był miniony rok dla Polski i Polaków? Wiemy o tym wszyscy, zwłaszcza ci którzy z trudem wiążą "koniec z końcem" i ci którzy już go związać nie mogą.Co czeka w tym roku emerytów i rencistów których nie stać na coraz droższe leki? Pracujących "na czarno" ? Tych którzy stracili pracę? Rodziny które nie stać już na coraz  większe opłaty za gaz, prąd, itd.?        
  Nie jest to łatwe, ale chyba najłatwiej młodym i zdrowym mężczyznom znaleźć pracę w budownictwie. I to może być bardziej utrudnione niż dotychczas choćby z powodu wzrostu VAT i akcyz. 
  Ile godzin dziennie i miesięcznie przy swojej ciężkiej i niekoniecznie dobrze opłacanej pracy spędza  murarz, tynkarz, itd.? Wie tylko on i szef a także rodzina dla której często brakuje mu czasu. Ilu jest zatrudnionych na stałe? Ilu na fikcyjne papierki? Tajemnica którą może dałaby radę rozwiązać inspekcja pracy.
  Wystarczyłoby, aby ci ludzie nie byli zmuszani do pracy ponad osiem godzin dziennie i byli normalnie zatrudniani a bezrobocie byłoby mniejsze. Zresztą nie tylko w budownictwie. Przy okazji niekwestionowany sukces dla rządzących. Problem w tym, że o takiego pracownika nikt się nie upomni, zwłaszcza, że nie jest broniony przez związki zawodowe. Jeśli się sam upomni, może pożegnać się z pracą. Już ponad sto lat temu walczono o ośmiogodzinny dzień pracy. I co mamy?
  Zmuszenie pracodawców, a przede wszystkim  stworzenie warunków do uczciwego zatrudniania i wynagradzania mogłoby poskutkować potrzebą zatrudnienia dodatkowych ludzi.
  Może nie musieliby następni młodzi Polacy szukać pracy i chleba za granicą? Niestety! Wielu z nich już do Polski nie wróci. Zostaną wraz z rodzinami w kraju przyjmującym ich.
  Oczywiście skorzystają na tym te kraje w których oni zostaną. Nie muszą inwestować w ich wychowanie i edukację. Przyjeżdża gotowy do pracy człowiek i często wykonuje prace których nie podjąłby się tubylec. Po co więc w Polsce propagować wielodzietność gdy ubywa miejsc pracy?
  Czy zwiększające się bezrobocie spędza rządzącym sen z powiek? Bardziej martwią się o "słupki" w sondażach. Chwalą się spadkiem bezrobocia. No to do liczby bezrobotnych w kraju (nie wszyscy zarejestrowani!) niech dodadzą ilość tych których los zmusił do wyjazdu z Polski! Prawda nie będzie taka różowa.
  Po wzroście VAT i akcyz społeczeństwo bogatsze nie będzie.  Spadnie popyt na towary i usługi. Znowu ubędzie miejsc pracy. Można zmuszać pracodawców do zatrudniania zgodnego z przepisami, ale wtedy wielu po prostu zrezygnuje z dalszej działalności lub będzie to robić po kryjomu. Budżet państwa na pewno na tym nie skorzysta.
  Panie i panowie politycy! Pomyślcie wreszcie i stwórzcie takie przepisy aby pracodawcy nie musieli i nie chcieli zatrudniać na czarno. Żeby im się opłacało uczciwie zatrudniać, wynagradzać i płacić podatki. Pomyślcie wreszcie o tym zamiast zajmować się sobą i tematami zastępczymi. Przecież od tego jesteście i jesteście dla Polaków a nie Polacy dla was. Przejadacie pieniądze podatników, więc zróbcie coś zanim wasz komfort psychiczny zburzą niepokoje społeczne.

Kiedyś znów będą wybory  Do zobaczenia przy urnach wyborczych!

PS. Kto przyczynił się do umów śmieciowych?  http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/66CD1764                                                    

18 komentarzy:

 1. Raczej trudno stawiać tezę, że państwo, rząd, czy jego urzędnicy są super nadzorcą pracodawców. To prawda, że tynkarz, czy murarz często pracują na kontraktach. Wystarczy spojrzeć na nowelizacje kodeksu pracy od lat 90-tych. Warto pamiętać że od przemian systemowych z początku lat 90-tych uczestniczyły w tych przemianach wszystkie opcje polityczne i to na forum parlamentu i to sprawując rządy bezpośrednio. To własnie politycy odpowiadają za definicje bezrobotnego i to oni decydują kiedy bezrobotnemu należy się wsparcie czy zapomoga. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie opcje polityczne obiecują w kampaniach wyborczych, że problem bezrobocia można łatwo wyeliminować. Szkoda, że żadna opcja nie potrafi tych deklaracji wyborczych zrealizować. Może tylko grają tym problemem w kampaniach wyborczych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale za rządów PO żyje się coraz gorzej i drożej.

   Usuń
  2. Czego żądają Polacy z czasów przed kapitalizmem .

   Polacy żądają z czasów przed kapitalizmem , aby tak jak wcześniej , aby każdy Polak znowu miał w Polsce pracę , aby dzieci i dorośli mogli znowu za darmo z zakładów pracy które posiadały swoje ośrodki wczasowe , aby mogli wyjeżdżać znowu na kolonie i wczasy , aby opłaty za czynsz za mieszkania i media były znowu groszowe tak jak wcześniej , aby Polacy znowu za darmo otrzymywali mieszkania w nowym budownictwie , aby emerytury otrzymywać w wieku 60 lat tak jak było wcześniej . Kapitalizm miał przynieść poprawę warunków życiowych w Polsce , jednak Polacy zostali oszukani , bo przedłużając wiek pracy do 67 lat wiemy , że tak się już nie stanie , że bez pracy w kapitalizmie jest ciężko aby przeżyć , miliony Polaków którzy posiadają pracę muszą pracować za marne grosze , wiele ludzi dostaje bardzo niskie emerytury za które ciężko jest przeżyć w tym systemie , miliony ludzi w swoich pracach są wykorzystywani fizycznie i żyją w strachu , że kolejnego dnia mogą ją stracić , kapitalizm miał przynieść polepszenie warunków życiowych , a stał się systemem w którym liczy się tylko pieniądz , systemem gdzie człowiek nie ma już tak wielkiej wartości . Prezydent , Premier i ci którzy rządzą Polską powinni wziąć sobie to do serca i przemyśleć , jakie popełniają oni błędy , dlaczego Polacy muszą teraz żyć w coraz to trudniejszych warunkach i próbować to zmieniać aby znowu ludzie mogli godnie żyć w swoim kraju , bez stresu i strachu o kolejny nadchodzący dzień , a co wy o tym wszystkim myślicie , jakie jest wasze zdanie na ten temat .

   Usuń
 2. Przywoływałeś temat Probusie we wpisach na forum to przeczytałem. I zgadzam się z wieloma tezami tutaj zawartymi- trafnie opisałeś nasze polskie bolączki tylko szkoda że nie umiesz być bezstronny i obiektywny-dowodem są twoje wypowiedzi na forach! krytykujesz nie cały system a PO. Ok masz takie prawo- tylko chcąc być obiektywnym trzeba zauważyć że nie da się porównywać rządów bo rządzą w innych realiach ekonomicznych, pogodowych, innej koniunkturze i nastawieniu społecznym- tego myślący człowiek nie może nie zauważać. Nie możemy np. powiedzieć ilu wyjechałoby do pracy za granicą gdyby rządziło SLD bo fakt wprowadziło nas do unii, ale potem przestali rządzić i nie wiemy co by było gdyby było! nie wiemy jak SLD poradziłoby sobie ze skutkami powodzi, katastrofy smoleńskiej- mówienie że zrobiliby lepiej to wróżenie z fusów- tego nie wiemy. Przynajmniej ja nie wiem i staram się zachować obiektywizm- a Ty powiesz z całą odpowiedzialnością że wiesz? co do obietnic wyborczych- nie wierzę żeby taki inteligentny człowiek nie wiedział że wszyscy kandydaci w jakichkolwiek wyborach obiecują rozwiązać bolączki narodu!ludzie od starożytności chcą chleba i igrzysk!Sprawę igrzysk daje nam PiS nie jeste pewien czy chleba da mi SLD z tak niedoświadczonym przywódcą! Kwaśniewski, Miller, Olejniczak, Kalisz czy Wenderlich- po nich wiem czego mogę się spodziewać ale Zappatero grzybiarz!Napieralski to miły facet ale co on ma o gospodarce do powiedzenia jakoś nie ssłyszałem- słodki bawidamek nie przywódca- Wszystkiego dobrego Probusie!
  maks

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za obszerny komentarz! Odpowiem krótko: za wszystko odpowiada ten kto rządzi. W końcu starał się o władzę i wiele obiecał. Skoro obiecał, niech dotrzyma obietnic. Mężczyzna dotrzymuje słowa, chłystek nie. Dlatego nigdy nie oddam głosu na tych którzy okłamują. Bardzo żałuję że wielu wyborców daje się niektórym powtórnie nabierać. Przez to mamy tak jak mamy. Co do SLD, też krótko: to właśnie SLD dwukrotnie wyprowadzał Polskę z ciężkiego kryzysu po nieudacznych rządach "prawicy". Nigdy nie twierdziłem że G. Napieralski jest ideałem. Ale lepiej prezentuje się od liderów partii konkurencyjnych. Pomijam te małe i nieznane. Nie jest pieniaczem. Gdy krytykuje rządzących, natychmiast przedstawia sposób rozwiązania problemu. Myślę że to inni mogliby uczyć się od niego. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Probusie może powiesz mi czego można się od Pana Napieralskiego uczyć bo ja nie wiem a może jeszcze bym się czegoś na stare lata nauczył. Nie mów mi że mężczyzna dotrzymuje słowa a chłystek nie niem mogę sie z tobą zgodzić.Czasem i prawdziwemu mężczyżnie ręce opadają. Od 2007 Pan Premier Tusk ma cały czas pod górkę.Winę za nie dotrzymywanie słowa należy ociążyć nas samych Polaków .Nie poszliśmy do wyborów tak jak powinniśmy byłi zrobić nie daliśmy PO możliwości samodzielnego rządzenie i mamy co mamy.dziękujmy Bogu ża mamy taki Rząd.

   Usuń
  2. Niedotrzymanie obietnic przez pana Tuska nie jest jednym czy dwoma przypadkami. To zdarzyło się wielokrotnie. Takim ludziom nie należy ufać. Co do pana Napieralskiego: nie jest już szefem partii, ale to niegłupi i porządny człowiek. Uczy się dalej (robi doktorat). Gdy przed wyborami na forach pytałem: którzy liderzy konkurencyjnych partii są uczciwsi i w czym lepsi od G. Napieralskiego, sensownej odpowiedzi do dziś nie było. Za to nie brakło inwektyw. Podobnie było gdy zadawałem pytania na temat programów różnych partii. Widać było że rozmówcy nie znali ich, w tym programów partii które popierali. Często ich "argumentami" były inwektywy.
   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

   Usuń
 4. taaa dziś przedstawił u p. Olejnik- jak sobie radzić z kibolami- ja nie wiem!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem co mówił. Nie oglądałem tego programu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Probus po co odsyłasz na forum do swojego bloga skoro odpowiadasz postami z forum? szanuj nasz czas! skoro decydujemy sie poczytać twojego bloga i poświęcamy czas żeby do ciebie napisać oczekujemy odpowiedzi wykraczającej poza utarte twoje slogany z forum- typu- "mężczyzna nie dotrzymujący ....to chłystek" lub "SLD dwukrotnie wyprowadził Polskę...."-jak ma być dobrze w kraju skoro wydawałoby się inteligentni obywatele grają na popularność a przy okazji agitują-no fajne- pożyteczne z przyjemnym!- zarobię to i mogę poagitować!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Prawdę piszę. Zaprzeczy Pan? Mój blog podoba się wielu odwiedzającym, nie musi wszystkim. Dodam że nie zależy mi na ilości odwiedzających a na jakości (Vide: chamskie komentarze w "Mali ludzie")Myślę że jeszcze więcej czasu Pan zaoszczędzi w ogóle nie wchodząc w moje posty na forach oraz moim blogu. Miłego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 8. Celowa robota żydów u władzy! Oni wiedzą co robią, Polak ma być parobkiem u żyda i stąd całe zło. Po za tym robią w Polsce miejsce dla swoich, dlatego Polacy są wyrzucani za granicę. Czas otworzyć oczy rodacy

  OdpowiedzUsuń
 9. Ci u władzy sami siebie nie wybierają. Warto zastanowić się przed wyborami, o czym wielokrotnie pisałem. Także frekwencja przydałaby się większa.
  Dziękuję za komentarz! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. BRZYDZE SIE KANALIAMI ktorzy glosowali na swoich oprawcow .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nazywam tak ich. Myślę że nie zastanowili się co czynią.
   Miłego dnia!

   Usuń
 11. Najwyższy czas rozgonić tą bandę , która rządzi od 20 lat. Zrobić cos na wzór ukrainy lub Islandii.
  Oni się ustawili i mają każdego w d---pie. Nie mają już żadnego poczucia normalności , tylko się nachapać . Ludzie na ulice!!!! i do boju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ~Rzady PO : 1) Afera tasmowa 2) Afera hazardowa 3) Afera wyciagowa 4) Afera stadionowa 5) Afera autostradowa 6) Afera stoczniowa 7) Afera AmberGold 8) Afera Elewarru 9) Afera z informatyzacja MSW 10) Afera z budowa gazoportu w Swinoujsciu oraz dostawami gazu z Kataru 11) Afera z budowa elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarzadów specjalnych spólek 12) Afera z opóznieniem publikacji przez Rzadowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych 13) Grabiez Polakom polowy oszczednosci emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zl) 14) Wydluzenie obowiazku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mezczyzn 15) Rozrost biurokracji (sto tysiecy nowych etatów) 16) Drastyczny wzrost zadluzenia kraju (z 530 mld zl do blisko 1 bln zl) 17) Podniesienie VAT-u na wszystko 18) Podwyzszenie o 1/3 skladki rentowej (ZUS) dla przedsiebiorców 19) Zamrozenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych 20) Podniesienie akcyzy na paliwo 21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa) 22) Zmniejszenie o 1/3 zasilku pogrzebowego 23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. oplaty zapasowej 24) Nalozenie na Lasy Panstwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!) 25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego 26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego 27) Przyjecie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego 28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO 29) Przyjecie ustawy o ograniczeniu dostepu obywateli do informacji publicznej 30) Przyjecie ustawy o ograniczeniu wolnosci zgromadzen 31) Przyjecie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066) 32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów zlozonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi 33) Utajnienie raportu o nieprawidlowosciach w ZUS do jakich doszlo w latach 2008 - 2013 34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umozliwilaby sprzedaz Lasów Panstwowych 35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej sluzby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizyte u lekarza specjalisty) 36) Podpisanie z Rosja niekorzystnej umowy gazowej (najdrozszy gaz w Europie) 37) Blisko 3-letni paraliz legislacyjny w sprawie wydobywania gazu lupkowego 38) Drenaz Funduszu Rezerwy Demograficznej 39) Wyprzedaz majatku narodowego za ponad 65 mld zl (w tym spólek strategicznych takich jak Azoty Tarnów); 40) Ograniczenie potencjalu militarnego 41) Brak przemyslanej i suwerennej polityki zagranicznej 42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiace stanowisk oplacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi) 43) Plany wprowadzenia podatku kastralnego parcie przez prezydentów miast PO zwiń

   Usuń
 12. PO - dno, ale PiS jeszcze gorszy. Tyle na temat.

  OdpowiedzUsuń