środa, 13 czerwca 2018

ReferenDudum? Komu potrzebne?

http://natemat.pl/240575,andrzej-duda-i-lamanie-konstytucji-powstal-spis-zlamanych-przepisow
 1. Trzy lata temu nowo obrany w wyborach, pan Prezydent RP przysięgał na Konstytucję RP, dodając przy tym: - Tak mi dopomóż Bóg! Teraz raczy nie zważać na fakt, że została przyjęta właśnie po referendum w którym poparła ją większość głosujących Polaków. Że była wynikiem sześcioletnich prac wielu wybitnych ludzi i dobrym kompromisem popartym także przez stronę kościelną. 
 2. Zatem, po co to wszystko, ten pośpiech i te niedorzeczne pytania, zamiast przestrzegania obowiązującej Konstytucji?
 3.  1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
 4. 2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
 5. 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
 6. 4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
 7. 5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
 8. 6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
 9. 7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa
  Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
 10. 8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
 11. 9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
 12. 10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 13. 11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
 14. 12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
 15. 13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
 16. 14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 17. 15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?
     PS. Sam termin tego kosztownego referendum w dniu Święta Niepodległości,  to kpiny z 
Polaków, przynajmniej wszystkich logicznie myślących. Bardziej sensownymi byłyby pytania dotyczące np. in vitro, renegocjacji konkordatu zawartego przez odwołany przez Sejm rząd pani premier Suchockiej, itp. Znów będą zmarnowane pieniądze polskiego podatnika, a frekwencja będzie raczej niziutka. Chyba, że doszłoby jeszcze pytanie dotyczące możliwości impeachmentu prezydenta. Kto wie? Może byłoby więcej głosujących? A w ogóle jest potrzebne jak zającowi dzwonek.
Więcej nie dodam, bo dzieci mogłyby przeczytać.

Wypowiedzi kompetentnych osób na temat tego czegoś co ma być w projekcie nowej Konstytucji, są miażdżące: 
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prezydent-przedstawil-pytania-referendalne-komentarz-konstytucjonalistow/m3lj2gq  

3 komentarze:

 1. Jeszcze o jednym pytaniu zapomnieli. CZY JESTEŚ ZA TYM, ŻEBY POLSKA WYGRAŁA NA MUNDIALU?

  OdpowiedzUsuń
 2. A na temat aborcji to boją się spytać. Wynik z góry wiadomy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy chcesz być piękny, młody i bogaty? Im już całkiem odbiło.

  OdpowiedzUsuń