czwartek, 9 października 2014

Paranoja polityczna

Skopiowane z forum:

Dwóch znanych specjalistów amerykańskich. Prof. R.S. Robins z Instytutu Historii Nauki w Londynie oraz z Uniwersytetu Tulane oraz Prof. J.M. Post z George Washington University wydali książkę „Paranoja polityczna. Psychologia nienawiści”. Książka ukazała się w Polsce przekładem Hanny Jankowskiej (
KiW 1999 r.). Poniżej skrót definicji choroby:
PARANOJA
Choroba psychiczna, dla której typowe są usystematyzowane urojenia oraz projekcja osobistych konfliktów, przypisywanych rzekomej wrogości otoczenia; chroniczna psychoza funkcjonalna, rozwijająca się w podstępny sposób. Charakteryzuje się uporczywymi, nie ulegającymi zmianom, spójnymi pod względem logicznym urojeniami, dotyczącymi przeważnie prześladowań albo związanymi z manią wielkości.
SIEDEM ELEMENTÓW PARANOI :
1. Podejrzliwość :
Podejrzliwość to najbardziej widoczna cecha paranoika. Wciąż szuka ukrytych znaczeń, sygnałów wskazujących na obecność wrogów, o których wie, że go otaczają. Interpretuje swoje spostrzeżenia zgodnie z przyjętymi założeniami i wnioskami.
2. Ksobność :
Świat paranoika zaludniają wrogowie, a on sam stanowi ośrodek ich uwagi.
3. Mania wielkości
Aroganckie przekonanie o własnej wielkości pozostaje w bliskim związku z wiarą paranoika, iż jest on centralnym obiektem zainteresowania. Jest pewien swoich racji, nie dopuszcza żadnej różnicy zdań. Zna całą prawdę i żywi swego rodzaju pogardę dla głupców, którzy mają odmienne zdanie.
4. Wrogość
Pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy nawet przy przypadkowym zetknięciu z paranoikiem, jest nie tyle jego przekonanie o spisku czy arogancja, ile generalnie wrogie nastawienie do świata. Paranoik jest wojowniczy i łatwo się irytuje, nie ma poczucia humoru, jest niezwykle wrażliwy na oznaki lekceważenia, kłótliwy, spięty, nastawiony obronnie.
5. Lęk przed utratą niezależności
Paranoik jest wciąż w stanie gotowości. Wciąż jest przygotowany na niespodziewane okoliczności, które określa jako zamach na swoją niezależność lub wolną wolę. Jest w stanie nieustannej wojny z prawdziwymi i wyimaginowanymi przeciwnikami, którzy chcą nad nim zapanować i odebrać mu niezależność.
6. Projekcja
Jeden z narcystycznych mechanizmów obronnych; przypisywanie innym własnych poglądów, zachowań lub cech, najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię. Według Zygmunta Freuda, projekcja wynika z normalnej skłonności do przypisywania wewnętrznych stanów i przemian przyczynom zewnętrznym. Na przykład ludzie mało znaczący albo bojaźliwi będą uważać swoich wrogów za nadzwyczajnie licznych i potężnych. Ma to określone implikacje w świecie polityki.
7. Myślenie urojeniowe
Paranoik chroni się przed niemożliwą do zniesienia rzeczywistością, konstruując rzeczywistość zastępczą. Jest ona pocieszeniem dla zranionego ego. Potrzeba podtrzymania pozytywnego wyobrażenia o sobie wyjaśnia, dlaczego tak kurczowo trzyma się przekonania, że jest obiektem spisku. Choć można by się spodziewać, że z ulgą przyjmie wiadomość o nieistnieniu spisku, w rzeczywistości będzie zdruzgotany. Pozbawiłoby go to poczucia własnej ważności. Lepiej być prześladowanym niż ignorowanym. 

10 komentarzy:

 1. Ten fragment, opisuje nam trafnie pewnego osobnika, który uważa się za polityka:) Doprawdy, gdy czytałem opis, zastanawiałem się, czy powstał on przy obserwacji tegoż malutkiego tak wzrostem, jak i intelektem człowieka tzw. prawicy. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Również pozdrawiam!

   Usuń
  2. Podejrzliwosc i paranoja jest po obu stronach sceny politycznej,wiec przedstawianie objawow ze wskazaniem na jedna jest nietyczne i chore,moge podac przyklady ;zachowanie Kopacz po dosc pojednawczym tonie ekspoze prezydenta
   wypowiedzic pana szejfelada,pana Niosiola,"pojednawcze "w tonie wypowwiedzi posla grupinskiego ,czy nojmana.Tak ze nie zwalajcie winy i wmawijcie paranoizm tylko jednej opcji.
   Nie bronie tu PISu na calej linii,co mi sie niepodoba to martyrologia i umeczenie narodu i przerost religijnosci,w innych kwestiach spoko.

   Usuń
 2. Przecież to opis naszych polityków!

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za linka ... W naszej rzeczywistości , choroba zdefiniowana jako PARANOJA POLITYCZNA przybrała rozmiary pandemii !!! Obejmuje ok, 35% elektoratu mającego zamiar głosować 25.10.2015 ! Naprawdę robi się STRASZNO !!!! Mimo wszystko optymistycznie pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PARANOJA UDZIELONA
   W tym rodzaju psychozy bliska osoba z otoczenia chorego zaczyna wierzyć w doświadczane przez niego urojenia, a następnie sama zaczyna je wypowiadać. Paranoja udzielona może dotyczyć większej grupy osób, zdarza się, że przejmuje ją cała rodzina lub społeczność.
   Wśród kryteriów diagnostycznych paranoi udzielonej wymienia się:
   - obecność dwóch lub większej liczby osób podzielających to samo urojenie
   - osoby z tymi samymi systemami urojeniowymi pozostają w bardzo bliskim kontakcie lub związku
   - urojenie zostało indukowane przez jedną osobę.

   Usuń
 4. To o autorze bloga?? Typowe objawy maniakalnej osobowości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cenię sobie Pana aktywność na forach oraz sposób myślenia.Niestety przytoczona wiedza ma się nijak do praktyki.Głupota łatwiej się kupuje.Niech przykładem będzie zaufanie obdarzone Hitlerowi.Z przerażeniem obserwuję rosnące słupki Paranoików i Schizofreników.Mam jedy6nie nadzieję , że to tylko efekt propagandy a rzeczywistość jest inna.Życzę w Nowym Roku pomyślności i efektów pana działalności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś nie dowierzam sondażom za które płacą zainteresowani. Trochę o nich pisałem w tutejszym blogu: "Wiarygodne sondaże?" - 24.11.br. Pozdrawiam i życzę wszelkiej pomyślności w Nowym Roku! Wesołych Świąt!

   Usuń