wtorek, 1 marca 2011

Dzień Kobiet - komunistyczne święto?

    Tak zapewne myślała pani premier Suchocka i jej rząd, gdy w 1993 r. znieśli uroczyste obchody Dnia Kobiet.
    Już w starożytnym Rzymie obchodzono święta kobiet zwane wówczas Matronaliami. Obchodzono je na cześć bogini Junony - patronki kobiet. Jeszcze wcześniej obchodzono je w starożytnej Grecji.
    Także w historii nowożytnej jest to już wiekowa tradycja. Ustanowiono dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku i uczczenia pamięci 129 kobiet które wówczas poniosły straszną śmierć w pożarze. Domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy i płacy. Właściciel fabryki zamknął kobiety w pomieszczeniach fabrycznych żeby uniknąć rozgłosu. Nagły pożar spowodował śmierć i poparzenia wielu zamkniętych kobiet. Stało się to 8 marca 1908 r.
     Podczas zjazdu w Kopenhadze w dniu 8 marca 1910 r. z inicjatywy Klary Zetkin, ustanowiono święto wszystkich kobiet. Pierwszy raz obchodzono je w 1911 r. czyli sto lat temu. Z czasem zaczęto obchodzić je w Austrii, Danii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Czyli w krajach "najczystszego" kapitalizmu. Także w Rosji w marcu 1917 r. doszło do krwawo stłumionych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu. Warto też wiedzieć, że o swoje ludzkie prawa upominały się kobiety w Nowym Jorku już w 1857 r.
        Szanowni Panowie!
    Nie traktujmy tego dnia jak wykpiwane "walentynki" czy "halloween". Kobiety, po wielu wiekach złego traktowania,  wywalczyły sobie prawo do tego dnia kosztem wielu cierpień i ofiar. Szacunek dla wszystkich pań powinniśmy okazywać codziennie , ale ten dzień jest dniem szczególnym. Nie zapominajmy o tym. Panowie! Nie zapominajmy też że troszczą się o nas!  Życzmy wszystkim paniom wszystkiego co najlepsze, w Tym Dniu i we wszystkich pozostałych! Codziennie zasługują na szacunek i kwiaty od nas!

14 komentarzy:

 1. Idealni faceci nie istnieją! jak i idealne kobiety też nie! czytam Twoje posty na forum i wpisy na blogu-inteligentne, rzeczowe. A teraz te życzenia?- strzał prosto w kobiece serce!Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki! Również pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Serdecznosci wiele dla Ciebie Probusie i dla panow, ktorzy pamietaja :)
  Kafejka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj pierwszy raz przeczytałam Twoje wypowiedzi na forum w związku w popełnieniem gafy przez naszego prezydenta. Ja też głosowałam na niego i jestem niemile zaskoczona, że mamy prezydenta, który nie zna ortografii. Ale i tak głosowałabym ponownie na niego, z tych samych względów co Ty.
  Cieszę się, że dzięki temu znalazłam Twojego bloga, gdyż wg mnie jesteś bardzo mądrym i inteligentnym człowiekiem. Będę tu zaglądać.
  Pozdrawiam.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za miłe słowa! Będziesz mile widzianym gościem. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam, że Dzień Kobiet powinien być jak najczęściej. No i oczywiście powinien być dniem wolnym od pracy. Minimum raz w tygodniu, poniedziałek byłby OK. Zapraszam złaknionych dobrych wiadomości na dobronet.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za komentarz. Skorzystałem z zaproszenia. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Chapeau bas, Probusie, za przypomnienie nam wszystkim znaczenia tego swieta. Jakze czesto zapominamy o tym w trakcie naszych zabieganych czasow. Dziekuje jako kobieta i jako emancypantka.
  Kfiatushek777

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za miły komentarz. Serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. dawaj te propozycje!!!1

  OdpowiedzUsuń
 11. http://www.youtube.com/watch?v=3PnRzzDkv20&feature=fvwrel-Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki za rozweselenie! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń