środa, 1 sierpnia 2018

Gloria victis!

     Co roku w dniu 1 sierpnia oddaje się cześć powstańcom Warszawy. Wieczna chwała żołnierzom i dowódcom walczącym wraz nimi i razem ginącym! Wykazali się wielkim heroizmem. Wielka szkoda, że skończyło się to niewyobrażalną wcześniej tragedią. Zginęło. ok. 18 tys. powstańców - młodych ludzi i 10 razy tyle osób cywilnych, w tym: 33 tysiące dzieci. Ogromne zniszczenia i straty materialne. Zginęło także około 2300 żołnierzy I Armii WP idącej do Polski od wschodu, dowodzonej przez gen Berlinga. Nie licząc rannych. Według innych danych: łącznie prawie 4 tysiące.
     Celem powstania było wyrzucenie Niemców z Warszawy przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Jakie szanse mieli młodzi, słabo uzbrojeni, młodzi Polacy w starciu z przeważającymi siłami niemieckimi? Co osiągnięto? Niestety, nie udało się zaskoczyć Niemców: Niemcy wiedzieli, co się szykuje. Na Żoliborzu strzały padły już o 14 - https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/niemcy-wiedzieli-co-sie-szykuje-na-zoliborzu-strzaly-padly-juz-o-14/w2g702h 
     Historia oceni dowódców którzy podjęli decyzję o wywołaniu powstania. Już w tym czasie były głosy sprzeciwu. Np. gen. Anders uważał, że powstanie nie ma szans na zwycięstwo. Żołnierz ma wiele obowiązków, włącznie z poświęceniem swojego życia dla Ojczyzny, ale ma też jedno prawo: - być dobrze dowodzonym. Zbyt duża była dysproporcja sił i dowódcy powinni to uwzględnić. Kto skorzystał? Stalin! Nie bez powodu utrudniano pomoc aliancką dla powstańców, włącznie z odmową skorzystania z lotnisk na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.
     PS. Powstaniec opowiadał o złych dowódcach. Nagle mu przerwano. "Kończymy uroczystość" - http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23731472,powstaniec-opowiadal-o-zlych-dowodcach-nagle-mu-przerwano.html#TRNajCzytSST

Jak nie doszło do powstania w Krakowie: https://wiadomosci.onet.pl/opinie/jak-nie-doszlo-do-powstania-w-krakowie/v127pfg

5 komentarzy:

 1. Probusie, nominowałam Cię do wyróżnienia Mystery Blogger Award. Zasłużone! Szczegóły na moim blogu! Pozdrawiam Cię serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak złożyło się, że najpierw zajrzałem do Twojego bloga, a dopiero teraz to przeczytałem. Szczerze mówiąc: nie bardzo wiem co to takiego. Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
  2. A ja brałam Cię za kogoś całkiem innego. Przyznaje że się pomyliłam, ale to akurat dobrze. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Socjalistyczny pisarczyku. Najlepiej było wypinać się czerwonym i faszystom jak Czesi. Obóz radziecki zwany PRL szybciej by upadł bo żyjący patrioci (ofiary Powstania) by o to zadbali.
  Kłosiński.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie wymieniam poglądy, ale przy pomocy argumentów, faktów i źródeł informacji. Bełkotu nie komentuję.

   Usuń