wtorek, 15 sierpnia 2017

Zwyciężył Orzeł Biały. Wieczna chwała bohaterom tamtych dni!

    Ówcześni politycy i historycy zgodnie stwierdzili, że to była 18-ta bitwa w dziejach świata, która wpłynęła na jego losy. Zwłaszcza, że bolszewicy zamierzali swój ustrój zanieść na bagnetach, daleko na zachód Europy. 
     Walczyli z bolszewikami, Polacy zjednoczeni wolą obrony Ojczyzny, bez względu na podziały polityczne. Obok doświadczonych żołnierzy walczyli nowicjusze.  Obok dorosłych walczyła młodzież, a nawet dzieci. Nawałę bolszewicką zatrzymano na przedpolach Warszawy. Przełom nastąpił 15 sierpnia 1920 r. po którym bolszewicy zwiewali w popłochu. Część schroniła się w Prusach. Zapewne nie był znaczenia był też fakt  znajomości bolszewickich planów i rozkazów. Ich szyfry zostały złamane już w 1919 r. przez wybitnego polskiego kryptologa, porucznika Jana Kowalewskiego:  http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/968927,porucznik-jan-kowalewski-kryptolog-dzieki-ktoremu-wygralismy-z-bolszewikami,id,t.html

PS. Ciekawe: List generała Tadeusza_Rozwadowskiego (zdjęcie z prawej stron) do marszałka Józefa Piłsudskiego:  https://pl.wikisource.org/wiki/List_generała_Tadeusza_Rozwadowskiego_do_marszałka_Józefa_Piłsudskiego  (skopiowany z "WIKIŹRÓDŁA"). 

I jeszcze, ciekawa wypowiedź historyka, warto posłuchać:6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Nie ma co komentować sprawy w której wszyscy są zgodni.

   Usuń
  2. Chociaż teraz, podobnie jak w tamtych czasach, byli zagorzali zwolennicy, ale też p r z e c i w n i c y.
   Tak więc historia nas osądzi. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Generał, porucznik i całe rzesze bezimiennych bohaterów, nawet dzieci.

  OdpowiedzUsuń