niedziela, 4 września 2016

Zdekomunizować ul. Dworcową! Co by tu jeszcze?





(skopiowane)
Radny PiS i pracownik IPN w jednej osobie żąda dekomunizacji ul. Dworcowej. "Część mieszkańców myśli ..."




• Radny PiS, Adam Kalita, chce zdekomunizować ulicę Dworcową
• Jego zdaniem nazwa ulicy nie jest związana z dworcem, ale Dworcowem
• Nikołaj Dworcow był radzieckim pisarzem i żołnierzem Armii Czerwonej


Ulica Dworcowa w Krakowie prowadzi do dworca PKP i trudno przypuszczać, że ma coś wspólnego z Nikołajem Dworcowem, radzieckim pisarzem i żołnierzem Armii Czerwonej.

Fanpage dekomunizacyjny

Na Facebooku powstał satyryczny profil "Żądamy dekomunizacji ulic Dworcowa", którego założyciele domagają się zmiany wszystkich ulic Dworcowych w Polsce. 
Nikołaj Dworcow to radziecki pisarz socrealistyczny, który z niezrozumiałych powodów jest wciąż patronem ponad 800 ulic w Polsce. Należy z tym skończyć!

Kim w ogóle był Nikołaj Dworcow? To radziecki pisarz, w czasie drugiej wojny światowej walczył też w Armii Czerwonej. W maju 1942 r. brał udział w walkach o Charków. Został schwytany i osadzony w obozie pracy w Bergen w Norwegii. Jego najbardziej znanym utworem jest powieść "Morze rozbija się o skały". Zmarł w 1985 r.

Sześć ulic do zmiany

Przyjęta wiosną tego roku ustawa o zakazie propagowania komunizmu nakłada na samorządy obowiązek usunięcia z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby lub wydarzenia związane z komunizmem. Samorządy będą miały na to rok. W Krakowie IPN wskazuje sześć ulic do jak najszybszej zmiany: Jana Szwai, Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Józefa Marcika.
Radni PiS nie chcą jednak na tym poprzestać. Zwrócili się do mieszkańców, żeby zgłaszali, jakie ulice kojarzą im się z komunizmem. Trwa gorąca dyskusja, czy nie powinno się również zmienić nazwy ulicy Czechosłowackiej i Łużyckiej.
Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów. Oznacza to, że np. dowód osobisty, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim, będzie ważny, dopóki nie upłynie jego termin ważności.
Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. 
Komentarze (532) 
Nie skopiowałem ich. Nie są przychylne dla pana radnego. Tylko jeden przykład:

15 komentarzy:

 1. Co by tu jeszcze? Co by tu jeszcze spieprzyć!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kretynizm polityczny jaskiniowych ścierw jest niebotyczny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dworcow to tylko czubek góry lodowej. Polecam uwadze posłów i radnych PiS: Akwalerowa, Andrutowa, Antenowa, Brzoskwiniowa, Brzozowa, Bukowa, Bursztynowa , ... To tylko niektóre spośród warszawskich ulic na A i B. Kupa dobrej lustracyjnej roboty przed naszymi wybrańcami!

  OdpowiedzUsuń
 4. No, na Białołęce jest zdaje się Jeżowa. Chyba nie muszę przypominać kim był N. Jeżow?

  OdpowiedzUsuń
 5. http://mapa.targeo.pl/jezowa-ul/warszawa-03-033/ulica

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam więcej propozycji dla pisopatów!
  http://mapy.eholiday.pl/ulica-rogowa-inowroclaw,163252.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksiej_Rogow

  https://mapy.e-turysta.net/lubelskie/wlodawa/ul-sokolowa/#map=16/23.5534/51.5456
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Michai%C5%82_Soko%C5%82ow

  http://mapa.targeo.pl/tarasowa-ul/lublin-20-001/ulica
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksandr_Tarasow

  http://mapa.targeo.pl/wagowa-ul/sosnowiec-41-215/ulica
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksiej_Wagow

  http://mapy.eholiday.pl/ulica-zukowa-zlotniki,148631.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Michai%C5%82_%C5%BBukow_(polityk)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemało tego. Pewnie jeszcze więcej wymyślą. Mieszkam niedaleko Targowej.

   Usuń
 7. A ul. Płocka?
  Juliana Płocka, działacza PZPR z Pcimia Dolnego, który jest patronem setek ulic w Polsce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałem się z taką nazwą ulicy, oczywiście nie neguję. Wydaje mi się jednak, że nazwa pochodzi od miasta Płock.

   Usuń
 8. Daj spokoj chlopie bo sprowadza Cie do swego poziomu i pokonaja doswiadczeniem-to absolwenci wieczorowych Szkol Specialnych,a ze sa na topie (juz nie dlugo!) to trzeba tylko przeczekac. Mozesz im podrzucic jeszcze pare nazwisk w typie Akacjow Pozeczkow czy Cytrynow Imiona niech sobie dopasuja? Smichu i tak jest od chulery a moze byc jeszcze wiecej. Na Onecie pisze jako -ups? 3m sie pozdro i powodzenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Pozdrawiam! PS. Do ich "poziomu" nie dam się sprowadzić.

   Usuń
 9. Dawno temu mieszkałem na ul. Marcelego Nowotki. Władze ostro walczyły z mieszkańcami, którzy wciąż nie chcieli tego przyjąć do wiadomości i mówili, że mieszkają "na Nowotkach". Podobnie było z ulicami Komarowa i Woronicza (na Komarowej, Woroniczej). Teraz wahadło odbiło w drugą stronę.
  PS. Obok Nowotek jest ulica Wałowa.

  OdpowiedzUsuń
 10. może prościej było by ponumerować, choć niektóre liczby też pewnie źle by się kojarzyły ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przypomina mi się Krzysztof Daukszewicz i jego ,,Listy do Hrabiego" cytuję .. Niech Pan Hrabia na razie do mnie nie PiSze bo może zmienił się adres , choć od 30 lat mieszkam w tym samym ...domu>

  OdpowiedzUsuń