czwartek, 9 października 2014

Paranoja polityczna

Skopiowane z forum:

Dwóch znanych specjalistów amerykańskich. Prof. R.S. Robins z Instytutu Historii Nauki w Londynie oraz z Uniwersytetu Tulane oraz Prof. J.M. Post z George Washington University wydali książkę „Paranoja polityczna. Psychologia nienawiści”. Książka ukazała się w Polsce przekładem Hanny Jankowskiej (
KiW 1999 r.). Poniżej skrót definicji choroby:
PARANOJA
Choroba psychiczna, dla której typowe są usystematyzowane urojenia oraz projekcja osobistych konfliktów, przypisywanych rzekomej wrogości otoczenia; chroniczna psychoza funkcjonalna, rozwijająca się w podstępny sposób. Charakteryzuje się uporczywymi, nie ulegającymi zmianom, spójnymi pod względem logicznym urojeniami, dotyczącymi przeważnie prześladowań albo związanymi z manią wielkości.
SIEDEM ELEMENTÓW PARANOI :
1. Podejrzliwość :
Podejrzliwość to najbardziej widoczna cecha paranoika. Wciąż szuka ukrytych znaczeń, sygnałów wskazujących na obecność wrogów, o których wie, że go otaczają. Interpretuje swoje spostrzeżenia zgodnie z przyjętymi założeniami i wnioskami.
2. Ksobność :
Świat paranoika zaludniają wrogowie, a on sam stanowi ośrodek ich uwagi.
3. Mania wielkości
Aroganckie przekonanie o własnej wielkości pozostaje w bliskim związku z wiarą paranoika, iż jest on centralnym obiektem zainteresowania. Jest pewien swoich racji, nie dopuszcza żadnej różnicy zdań. Zna całą prawdę i żywi swego rodzaju pogardę dla głupców, którzy mają odmienne zdanie.
4. Wrogość
Pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy nawet przy przypadkowym zetknięciu z paranoikiem, jest nie tyle jego przekonanie o spisku czy arogancja, ile generalnie wrogie nastawienie do świata. Paranoik jest wojowniczy i łatwo się irytuje, nie ma poczucia humoru, jest niezwykle wrażliwy na oznaki lekceważenia, kłótliwy, spięty, nastawiony obronnie.
5. Lęk przed utratą niezależności
Paranoik jest wciąż w stanie gotowości. Wciąż jest przygotowany na niespodziewane okoliczności, które określa jako zamach na swoją niezależność lub wolną wolę. Jest w stanie nieustannej wojny z prawdziwymi i wyimaginowanymi przeciwnikami, którzy chcą nad nim zapanować i odebrać mu niezależność.
6. Projekcja
Jeden z narcystycznych mechanizmów obronnych; przypisywanie innym własnych poglądów, zachowań lub cech, najczęściej negatywnych. Przyczyną jest większa dostępność tych poglądów, zachowań i cech u osoby, która je posiada, a tym samym łatwiejsze podciąganie pod daną kategorię. Według Zygmunta Freuda, projekcja wynika z normalnej skłonności do przypisywania wewnętrznych stanów i przemian przyczynom zewnętrznym. Na przykład ludzie mało znaczący albo bojaźliwi będą uważać swoich wrogów za nadzwyczajnie licznych i potężnych. Ma to określone implikacje w świecie polityki.
7. Myślenie urojeniowe
Paranoik chroni się przed niemożliwą do zniesienia rzeczywistością, konstruując rzeczywistość zastępczą. Jest ona pocieszeniem dla zranionego ego. Potrzeba podtrzymania pozytywnego wyobrażenia o sobie wyjaśnia, dlaczego tak kurczowo trzyma się przekonania, że jest obiektem spisku. Choć można by się spodziewać, że z ulgą przyjmie wiadomość o nieistnieniu spisku, w rzeczywistości będzie zdruzgotany. Pozbawiłoby go to poczucia własnej ważności. Lepiej być prześladowanym niż ignorowanym. 

8 komentarzy:

 1. Ten fragment, opisuje nam trafnie pewnego osobnika, który uważa się za polityka:) Doprawdy, gdy czytałem opis, zastanawiałem się, czy powstał on przy obserwacji tegoż malutkiego tak wzrostem, jak i intelektem człowieka tzw. prawicy. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Również pozdrawiam!

   Usuń
  2. Podejrzliwosc i paranoja jest po obu stronach sceny politycznej,wiec przedstawianie objawow ze wskazaniem na jedna jest nietyczne i chore,moge podac przyklady ;zachowanie Kopacz po dosc pojednawczym tonie ekspoze prezydenta
   wypowiedzic pana szejfelada,pana Niosiola,"pojednawcze "w tonie wypowwiedzi posla grupinskiego ,czy nojmana.Tak ze nie zwalajcie winy i wmawijcie paranoizm tylko jednej opcji.
   Nie bronie tu PISu na calej linii,co mi sie niepodoba to martyrologia i umeczenie narodu i przerost religijnosci,w innych kwestiach spoko.

   Usuń
 2. Przecież to opis naszych polityków!

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za linka ... W naszej rzeczywistości , choroba zdefiniowana jako PARANOJA POLITYCZNA przybrała rozmiary pandemii !!! Obejmuje ok, 35% elektoratu mającego zamiar głosować 25.10.2015 ! Naprawdę robi się STRASZNO !!!! Mimo wszystko optymistycznie pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PARANOJA UDZIELONA
   W tym rodzaju psychozy bliska osoba z otoczenia chorego zaczyna wierzyć w doświadczane przez niego urojenia, a następnie sama zaczyna je wypowiadać. Paranoja udzielona może dotyczyć większej grupy osób, zdarza się, że przejmuje ją cała rodzina lub społeczność.
   Wśród kryteriów diagnostycznych paranoi udzielonej wymienia się:
   - obecność dwóch lub większej liczby osób podzielających to samo urojenie
   - osoby z tymi samymi systemami urojeniowymi pozostają w bardzo bliskim kontakcie lub związku
   - urojenie zostało indukowane przez jedną osobę.

   Usuń
 4. To o autorze bloga?? Typowe objawy maniakalnej osobowości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed skomentowaniem warto zrozumieć.

   Usuń